استقبال حدود۳هزارنفری شهروندان از جشنواره ” کنس دشو” توسط شهرداری آمل

شناسه خبر : 1000603

سومین جشنواره آیینی کنس دشو(ازگیل پزان) با حمایت شورای اسلامی شهر، شهرداری، توسط سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری آمل و هیات کوهنوردی شهرستان در محل نمایشگاه تخصصی آمل برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری آمل، در این جشنواره دو روزه، با تدارکات ویژه وبرنامه ریزی همه جانبه از سوی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری آمل وهیات کوهنوری شهرستان و پشتیبانی که اعضای شورای اسلامی شهر وشهروندان آملی از این جشنواره داشتند، با استقبال خوب شهروندان آملی برگزارو کام شهروندان نیز با این جشنواره شاد شاد شد.

اجرای موسیقی محلی، خواندن شعرهای مازندرانی، همخوانی گروه های موسیقی استانی و سخنرانی برخی چهره های فرهنگی و اجتماعی در باره اهمیت حفظ و احیای خرده فرهنگ های رایج در روستاهای مازندران، از دیگر برنامه های این جشنواره دو روزه بود.

** محمدی: حمایت ویژه شورا از جشنواره های بعدی کنس دشو

رئیس شورای اسلامی شهر آمل در جمع پرشور شهروندان آملی در سومین جشنواره آئینی کنس دشو، ضمن قدردانی از همه زحمت کشان و دلسوزان حفظ فرهنگ بومی که این آئین و جشن بومی را شکل دادند، گفت: برگزاری چنین جشنواره هایی گام بسیار خوبی در جهت احیا و انتقال فرهنگ بومی مردم گذشته به نسل حاضر خواهد بود و از مردم عزیزی که با حضور پرشور و بی نظیرشان به برگزار کنندگان این آئین انرژی داده و حمایت خود را از فرهنگ و آئین بومی استان نشان دادند نیز قدردانی می کنم.

محمد محمدی، با بیان اینکه باید در حفظ فرهنگ بومی مازندران کوشا باشیم افزود : امروز خیلی خوشحالم که این آئین برای سومین سال شکل می گیرد و این جمعیت انبوه مردم آمل موجب شد تا برای سال های آینده این آئین با قدرت ادامه یابد و این نوید را بدهم که شورا و شهرداری همه ساله حمایت های لازم را از آئین کنس دشو خواهد داشت.

وی یادآورشد، استقبال پرشور شهروندان آملی از جشنواره کنس دشو، علاقمندی اعضای شورا و شهرداری را برای تدارک برنامه های شاد و مفرح و نیز احیای آئین های بومی ومحلی سطح شهرستان را بیشتر کرده است.

** تدارک ویژه سازمان فرهنگی و ورشی برای طولانی ترین شب سال

رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری آمل هم گفت :‌ هدف از برگزاری جشنواره کنس دشو، احیای آیین های بومی و محلی رایج در منطقه و انتقال درست آن به آیندگان با برگزاری این برنامه قابل تحقق است.

هاشم جمشیدپناه افزود:‌ استقبال شهروندان آملی از این جشنواره بسیار پرشور و کم نظیر بوده و با توجه به این ظرفیت و اقبال عمومی ازاین جشنواره، سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری آمل در تلاش است تا با حمایت شورای اسلامی شهر وشهرداری، وبا همراهی انجمن بومی ومحلی شهرستان ، آیین ” چله شو” را در شب یلدا را با حضور پرشور شهروندان برگزار کند.

وی یادآورشد: گسترش آیین های سنتی وکهن باعث حفظ هویت فرهنگی وهمبستگی اجتماعی می شود وبرگزاری جشنواره هایی مثل ‘ کنس دشو ‘ وشب یلدا “به حفظ این آیین ها رایج منطقه کمک زیادی خواهد کرد.

 

 

 

چاپ این صفحه چاپ این صفحه >>>ثبت در27 نوامبر 2018

نظـری بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.